DrewLux

DrewLUX - nowoczesne schody drewniane: dywanowe • zabiegowe • na beton

Czyszczenie i pielęgnacja schodów drewnianych

DrewLUX » Blog » Czyszczenie i pielęgnacja schodów drewnianych

Czyszczenie i pielęgnacja schodów drewnianych. Co warto stosować, a czego absolutnie nie robić – porady DrewLUX

Właściwe czyszczenie i pielęgnacja to podstawa! Niezależnie od tego, czy masz schody jesionowe, bukowe czy schody dębowe, trzeba o nie odpowiednio dbać. Dzięki temu będą cały czas wyglądały efektownie i służyły przez lata w niezmienionym stanie. Niewłaściwa pielęgnacja schodów z drewna może spowodować ich szybkie zniszczenie. Wówczas możliwa jest oczywiście renowacja, ale zdecydowanie lepiej i taniej jest działać profilaktycznie. A w przypadku drewnianych schodów profilaktyka to właśnie profesjonalne czyszczenie. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznego serwisu. Wystarczy stosować się do pewnych zasad, aby schody prezentowały się świetnie i nie niszczyły się.

Wybierając schody drewniane dolnośląskie masz pewność, że DrewLUX to nie tylko dobry producent schodów drewnianych na Dolnym Śląsku. To też fachowy doradca w wyborze najlepszych rozwiązań do Twojego domu, od projektu po fachową pomoc w kwestii pielęgnacji schodów.

Jak zatem czyścić schody drewniane i dbać o drewno? Najpierw powiemy o tym, czego nie należy robić.

Czego unikać czyszcząc drewniane schody?

Wewnętrzne schody drewniane mogą znajdować się w różnych punktach domu i mieć rozmaite funkcje. Jedne z nich są często użytkowane, a inne rzadziej. Wszystkie jednak wymagają pielęgnacji i można im zaszkodzić w podobny sposób.
Montując schody drewniane dolnośląskie zawsze wyjaśniamy, czego należy unikać. Po pierwsze są to środki chemiczne zawierające substancje żrące. Niszczą one lakierowaną powłokę schodów, a także wnikają w strukturę drewna uszkadzając je. W efekcie może dojść do nieodwracalnych zmian. Wtedy nie pomoże nawet renowacja. Schody trzeba będzie wymienić.
Po drugie nie powinno się mopować schodów z dużą ilością wody. Tu pojawiają się dwa problemy. Taki sposób mycia może skutkować pozostawaniem mokrych plam zmieniających się w smugi. Dodatkowo wnikanie wody w drewno, które ma właściwości higroskopijne, spowoduje pęcznienie materiału i w efekcie odkształcenia.
Po trzecie dbając o drewniane schody trzeba unikać do ich czyszczenia ostrych i twardych przedmiotów. Drewno jest stosunkowo miękkie, dlatego łatwo o uszkodzenia mechaniczne.

Jak dbać o schody z drewna?

Wewnętrzne drewniane schody to na pewno inwestycja, która się opłaca. Pokazała nam to produkcja schodów drewnianych na Dolnym Śląsku i 20 lat doświadczeń. Schody z drewna
ocieplają wnętrze i sprawiają, że wygląda ono bardziej przytulnie. Drewno pasuje też do wielu aranżacji. Pamiętać jednak trzeba, że wewnętrzne drewniane schody w domu są eksploatowane codziennie. Dlatego wymagają systematycznej pielęgnacji. Przede wszystkim ważne jest regularne odkurzanie całej powierzchni. Jeśli wybierzesz odkurzacz pamiętaj, żeby założyć końcówkę z miękką szczotką. Decydując się na tradycyjne zamiatanie również wybierz zmiotkę z delikatnym włosiem.

Schody drewniane wymagają również czyszczenia na mokro. Tak jak wspomnieliśmy, woda jest wrogiem drewna. Dlatego trzeba stosować wilgotne, dobrze wykręcone mopy lub miękkie ściereczki z bawełny albo mikrofibry. Wybierając mopa lepszym rozwiązaniem będzie ten z płaską końcówką.

Jak czyścić schody drewniane lakierowane, a jak woskowane i olejowane?

Pielęgnacja schodów drewnianych powinna być dostosowana do tego, w jaki sposób zostały one wykończone. Inaczej czyścimy schody lakierowane, a inaczej woskowane czy olejowane.

Wykonując lakierowane schody drewniane dolnośląskie doradzamy ich częste zamiatanie lub odkurzanie. Szczególnie jeśli znajdują się na nich drobinki piachu. Mogą one, podczas chodzenia, powodować zarysowania lakieru, który stanowi powłokę ochronną. Dzięki niej drobinki brudu nie wnikają w drewno.
Do mycie schodów lakierowanych należy używać lekko wilgotnych delikatnych ściereczek lub mopa z tego typu końcówką. Po umyciu powierzchni zaleca się wytarcie jej do sucha.

Schody drewniane woskowane i olejowane są nieco bardziej wymagające. Te rodzaje wykończenia wybiera mnóstwo osób, ponieważ drewno zachwyca wówczas swoim naturalnym pięknem. Trzeba jednak pamiętać, że takie schody, szybciej niż lakierowane, chłoną zabrudzenia. Tu obowiązkowe jest codzienne zamiatanie lub odkurzanie. Schody natomiast można myć delikatną wilgotną szmatką. Zdecydowanie odradzamy do tego mopy z końcówką sznurkową.

Preparaty do schodów drewnianych

Jako producent schodów drewnianych Dolny Śląsk zalecamy też do ich pielęgnacji dedykowane środki. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów do czyszczenia drewnianych powierzchni. Czego zatem używać?
Sprawdzają się specjalne płyny do mycia podłóg drewnianych. Wiele z nich zawiera dodatek naturalnych olejków i wosków zabezpieczających drewno. A to zwiększa jego trwałość. Popularne są również mleczka pielęgnacyjne. Mają one większą zawartości substancji konserwujących, które jednocześnie regenerują powierzchnię schodów i poprawiają jej wygląd. A co z trudnymi plamami? Na nie można zastosować środki do drewna bez rozcieńczania. Niektórzy na poważniejsze zabrudzenia używają też spirytusu.

Niezależnie jaki środek czyszczący do schodów wybierzesz ważne, żeby najpierw zapoznać się z jego składem, opiniami i zaleceniami producenta.

DrewLUX, jako doświadczony producent schodów drewnianych Dolny Śląsk gwarantuje, że dobór odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji schodów pozwoli na dokładne wyczyszczenie powierzchni, nie spowoduje uszkodzeń i pozytywnie wpłynie na ich długą żywotność.

NASZE REALIZACJE

Tworzymy piękne i trwałe drewniane schody