DrewLux

DrewLUX - nowoczesne schody drewniane: dywanowe • zabiegowe • na beton

Jakie powinny być bezpieczne schody drewniane wewnętrzne?

DrewLUX » Blog » Jakie powinny być bezpieczne schody drewniane wewnętrzne?

Jakie powinny być bezpieczne schody drewniane wewnętrzne? Dowiedz się, co radzi DrewLUX – producent schodów drewnianych dolnośląskie.

Jeśli projekt Twojego domu lub mieszkania przewiduje schody wewnętrzne, warto poświęcić im więcej uwagi. Niezależnie, czy są to schody w salonie, w korytarzu, prowadzące na strych czy te na klatce schodowej, powinny być trwałe, estetyczne i przede wszystkim bezpieczne. Nasza firma DrewLUX, producent schodów drewnianych dolnośląskie, dba o każdy z tych aspektów. A do tego, jak wiadomo, Dolny Śląsk to region słynący z pięknego i tradycyjnego budownictwa, które daje mnóstwo inspiracji dla projektantów, architektów. Z tej skarbnicy pomysłów korzysta też każdy doświadczony producent schodów drewnianych na Dolnym Śląsku.

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałssów do budowy schodów. Jego naturalny wygląd i wytrzymałość sprawiają, że dobrej jakości schody z drewna służą przez wiele lat, a nawet pokoleń. Korzystają z nich wszyscy domownicy, zarówno ci starsi, jak i maluchy. Dlatego warto zadbać, aby schody drewniane wewnętrzne były bezpieczne dla wszystkich użytkowników. W tym wpisie blogowym podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę myśląc o bezpieczeństwie schodów.

Jakie wymiary powinny mieć drewniane schody wewnętrzne, aby były bezpieczne?

W bezpieczeństwie schodów bardzo ważną rolę odgrywa ich konstrukcja. Muszą mieć one
odpowiednią wysokość, szerokość, nachylenie czy odstęp między stopniami. I choć w kwestii designu pozwolić sobie można na totalną dowolność, schody muszą spełniać także założenia techniczne. Wynikają one z przepisów, a te z kolei mają służyć jak najwygodniejszemu użytkowaniu i bezpieczeństwu.

Zakłada się, że szerokość biegu schodów powinna wynosić min. 80 cm. I jak zaznaczyliśmy, jest to minimum, ponieważ dla komfortu korzystania zalecane jest 110 cm. Ważne jest, aby schody umożliwiały minięcie się, czy wnoszenie większych przedmiotów. Natomiast maksymalna wysokość stopni to 20 cm. Tu przyjmuje się, że najbardziej optymalna wynosi 18 cm. Wyjątkiem są schody prowadzące na strych, czy do piwnicy, ponieważ z założenia korzysta się z nich okazjonalnie.
Równie istotna jest też szerokość stopni. Uznaje się się, że nie powinna mieścić się ona w przedziale 25 – 32 cm, a odnosi się to do kroku przeciętnego, dorosłego człowieka. Oczywiście w przypadku osób wyższych bardziej komfortowa będzie górna granica. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku schodów zabiegowych spiralnych. Ich stopnie powinny mieć taką szerokość w odległości nie większej niż 40 cm od poręczy.

Co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo podpowiada producent schodów drewnianych dolnośląskie.

Każdy producent schodów drewnianych dolnośląskie wie, że aby schody były bezpieczne w użytkowaniu, każdy stopień powinien znajdować się na tej samej wysokości. To gwarantuje płynność poruszania się. W wielu rodzajach schodów potrzebna jest też balustrada. Jej wysokość zgodna z przepisami i ergonomią to min. 90 cm. Montaż barierek na schodach drewnianych zalecany jest zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Istotne jest też, aby balustrada nie miała dużych prześwitów. Jeśli są w niej pionowe elementy przyjmuje się się, że maksymalna odległość między nimi to 12 cm. Warto zaznaczyć, że takie części wpływają znacząco na bezpieczeństwo korzystania ze schodów dzieci, ponieważ mogą one chwytać się poszcególnych elementów.
Należy również pamiętać, że w myśl przepisów barierkę trzeba zamontować do schodów o wysokości minimum 0,5 m.

Kolejnym ważnym aspektem, jest odpowiednie oświetlenie lub podświetlenie schodów. Ma ono szczególnie duże znaczenie jeśli do pomieszczeń nie wpada dzienne światło lub jest go bardzo mało. Przestrzeń taka jest wówczas nie tylko ponura i klaustrofobiczna, ale też sprawia, że poruszanie się po schodach jest ryzykowne. Wówczas należy zadbać o punkty światła, które zapewnią swobodne użytkowanie tej przestrzeni i uniknięcie potencjalnych niebezpieczeństw. Oświetlenie i podświetlenie schodów drewnianych pozwala również na stworzenie niepowtarzalnego klimatu i efektownych aranżacji.

Producent schodów drewnianych dolnośląskie DrewLUX gwarantuje zawsze profesjonalne doradztwo, solidną produkcję i fachowy montaż schodów drewnianych na Dolnym Śląsku. Zapraszamy do kontaktu. Wspólnie stworzymy Twoje wymarzone schody!

NASZE REALIZACJE

Tworzymy piękne i trwałe drewniane schody