DrewLux

DrewLUX - nowoczesne schody drewniane: dywanowe • zabiegowe • na beton

Wybór zabezpieczenia schodów – lakier czy olej?

DrewLUX » Blog » Wybór zabezpieczenia schodów – lakier czy olej?

Zabezpieczenie schodów drewnianych jest kluczowe dla zachowania ich piękna i trwałości przez długie lata. Wybór odpowiednich środków zabezpieczających zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju drewna, stylu wnętrza i preferowanego efektu estetycznego. Do głównych metod zabezpieczania schodów drewnianych należą lakierowanie i olejowanie.

Czym się różni lakier od oleju?

Lakier i olej to dwa różne środki wykończeniowe do drewna, które różnią się pod wieloma względami. Lakier tworzy na powierzchni drewna twardą, ochronną warstwę, która nie wnika głęboko w jego strukturę, ale zastyga na zewnątrz, tworząc efektywną barierę ochronną. Dzięki temu lakier jest bardziej odporny na wodę, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, ale wymaga całkowitego usunięcia i ponownego nałożenia w przypadku napraw.

Olej z kolei wnika głęboko w drewno, impregnując je i chroniąc od wewnątrz, co podkreśla naturalne usłojenie i kolor drewna, nadając mu bardziej naturalne wykończenie. Choć olej jest mniej odporny na zarysowania i wodę niż lakier, to drobne uszkodzenia na olejowanym drewnie są mniej widoczne i łatwiejsze do naprawy. W kontekście ekologii i bezpieczeństwa, naturalne oleje są często uważane za bardziej ekologiczne i bezpieczniejsze.

Jaki lakier nadaje się do dębowych schodów?

Do dębowych schodów zazwyczaj zaleca się stosowanie lakieru poliuretanowego. Lakier poliuretanowy jest popularnym wyborem do zabezpieczania drewnianych powierzchni, takich jak schody, ze względu na swoje właściwości ochronne i estetyczne. Lakier poliuretanowy tworzy twardą i trwałą powłokę na powierzchni drewna, chroniąc je przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami i ścieraniem. Dębowe schody, będące miejscem o intensywnym użytkowaniu, wymagają odpornego na ścieranie wykończenia.

Lakier poliuretanowy zapewnia wysoką odporność na ścieranie, co jest istotne w przypadku schodów. Ścieranie i zabrudzenia można łatwo usunąć, co sprawia, że schody zachowują estetyczny wygląd przez długi czas. Lakier poliuretanowy może podkreślić naturalne piękno drewna, nadając schodom elegancki wygląd. Dostępne są różne wykończenia, w tym matowe, półmatowe i błyszczące, co pozwala dostosować efekt estetyczny do preferencji właściciela.

Jakie są rodzaje lakieru?

Wybór odpowiedniego lakieru do schodów jest kluczowym elementem, który wpływa zarówno na wygląd, jak i trwałość schodów. Istotne jest, aby typ wykończenia był spójny z pozostałą częścią domu, szczególnie z podłogą. Wśród dostępnych opcji mamy lakiery matowe, pół-matowe i z połyskiem, każdy z nich oferuje różne właściwości i efekty estetyczne.

    • Matowe: Lakiery matowe nie odbijają światła, dając drewnu bardziej surowy i naturalny wygląd. Są idealne dla osób, które preferują subtelną estetykę i chcą podkreślić naturalne piękno drewna bez dodatkowego blasku. Stosowane w miejscach, gdzie pożądany jest naturalny wygląd drewna, często wybierane do stylów rustykalnych, skandynawskich czy nowoczesnych, gdzie kluczowe jest minimalne wykończenie.
    • Pół-matowe: Zapewniają delikatny połysk, będący złotym środkiem między matem a wysokim połyskiem. Dają efekt lekko lśniącego drewna, zachowując jednocześnie naturalność. Uniwersalne, pasujące do większości wnętrz. Idealne dla tych, którzy szukają czegoś pomiędzy matem a połyskiem. Są bardziej odporne na ścieranie niż matowe, jednocześnie skuteczniej maskują drobne zarysowania i plamy niż lakiery z wysokim połyskiem.
    • Z połyskiem: Lakiery z połyskiem tworzą wysoce lśniącą, odbijającą światło powierzchnię, która nadaje drewnu nowoczesny i elegancki wygląd. Są doskonałe do tworzenia wyrafinowanych i luksusowych efektów. Idealne do nowoczesnych, eleganckich wnętrz, gdzie pożądany jest wyrazisty i wyrafinowany efekt. Chętnie stosowane w przestrzeniach, gdzie chce się podkreślić czystość linii i blask powierzchni.
 

Jakie zalety ma olejowanie drewna?

Olejowanie często uczęszczanych schodów może być odpowiednią opcją, pod warunkiem że jest to odpowiednio przemyślane i dostosowane do warunków użytkowania. Dzięki swojej strukturze pozwala drewnu na naturalne ruchy związane z fluktuacjami wilgotności. Nie tworzy śliskiej warstwy na powierzchni schodów, co może wpływać na bezpieczeństwo użytkowników. Jednak często uczęszczane schody mogą ulegać intensywnemu zużyciu, co prowadzi do szybszego ścierania warstwy oleju. W takim przypadku konieczne może być częstsze odnawianie warstwy ochronnej.

Co rekomendujemy?

Jako producent drewnianych schodów, zalecamy zastosowanie lakieru ze względu na jego trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości. Schody to konstrukcja, która jest intensywnie użytkowana, a lakierowane wykończenie sprawia, że są one bardziej odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Minimalizuje to konieczność częstej konserwacji.

Olej natomiast może być preferowanym wyborem dla schodów rzadziej uczęszczanych oraz dla tych, którzy kierują się ekologicznymi i naturalnymi rozwiązaniami. Olejowanie podkreśla naturalną strukturę drewna i zapewnia bardziej matowy, naturalny efekt.

NASZE REALIZACJE

Tworzymy piękne i trwałe drewniane schody